Aktualności

Projekt Indoor Air Quality and Public Health – the health implications of fungi and mycotoxins contamination of HVAC systems

04 stycznia 2019

Rozstrzygnięty został nabór wniosków w ramach programu wymiany bilateralnej naukowców pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Portugalską. W oparciu o rekomendację wspólnej komisji ds. wyboru projektów Dyrektor NAWA podjął decyzję o finansowaniu 10 spośród 51 złożonych wniosków. Z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy został złożony projekt pt.: „Indoor Air Quality and Public Health – the health implications of fungi and mycotoxins contamination of HVAC systems - Jakość powietrza w pomieszczeniach i zdrowie publiczne - konsekwencje zdrowotne skażenia systemów HVAC grzybami pleśniowymi i mikotoksynami”. Koordynatorem strony polskiej jest dr hab. Magdalena Twarużek, prof. nadzw. z Katedry Fizjologii i Toksykologii, Instytutu Biologii Eksperymentalnej, Wydziału Nauk Przyrodniczych. Stronę portugalską koordynuje Dr Susana Viegas z Centro de Investigação em Saúde Pública, Escola Nacional de Saúde Pública w Lizbonie.

czytaj całość…

Nagroda dla pracowników Zakładu Mikrobiologii

20 czerwca 2018
czytaj całość

Zespół naukowy Zakładu Mikrobiologii podczas III ogólnopolskiej konferencji „Drobnoustroje w świecie człowieka – Drobnoustroje oportunistyczne”, która odbyła się w Bydgoszczy w dniach 18-19.06.2018r. otrzymał III nagrodę za przedstawioną w sesji posterowej pracę pt. „Mikrobiologiczne zanieczyszczenie powietrza na terenie oczyszczalni ścieków oraz antybiotykooporność bakterii z rodzaju Staphylococcus spp.” Bon o wartości 500 PLN ufundowała firma A&A Biotechnology. W poprzedniej edycji konferencji pracownicy otrzymali wyróżnienie w tej samej kategorii.

czytaj całość…

Nagroda dla studentki biotechnologii

11 czerwca 2018
czytaj całość

Pani Karolina Hejze, studentka kierunku biotechnologia, otrzymała nagrodę  za zajęcie III miejsca w konkursie na najlepszy referat podczas konferencji naukowej pt. „Biotechnologia: dziś na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym, jutro w regionie kujawsko-pomorskim”.

czytaj całość…

Projekt: Opracowanie technologii identyfikacji odmian ziemniaka uprawianych w Polsce na podstawie analiz DNA

09 kwietnia 2018

W I edycji konkursu zorganizowanego w ramach konsorcyjnego projektu Inkubator Innowacyjności + realizowanego wspólnie przez UTP i UKW na UKW wybrano 8 zgłoszonych projektów na łączną kwotę 630 840 zł. Kierownikiem  projektu: Opracowanie technologii identyfikacji odmian ziemniaka uprawianych w Polsce na podstawie analiz DNA jest  dr hab. Artur Dzialuk, prof. nadzw., pracownik Katedry Genetyki Instytutu Biologii Eksperymentalnej.

czytaj całość…

Dziewiąte spotkanie w ramach VI edycji "Bliskich Spotkań z Biologią"

06 marca 2017

W dniu 1.03.2017 r. o godzinie 16.00 w auli mieszczącej się na I piętrze Biblioteki Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Karola Szymanowskiego 3, odbyło się dziewiąte spotkanie w ramach VI edycji "Bliskich Spotkań z Biologią". Pan dr hab. Igor Chybicki prof. UKW – pracownik naukowy Katedry Genetyki UKW przedstawił wykład pt. "Genetyka populacyjna".

 

czytaj całość…

Ósme spotkanie w ramach VI edycji "Bliskich Spotkań z Biologią

27 lutego 2017

W dniu 22.02.2017 r. o godzinie 16.00 w auli mieszczącej się na I piętrze Biblioteki Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Karola Szymanowskiego 3, odbyło się ósme spotkanie w ramach VI edycji "Bliskich Spotkań z Biologią". Pan prof. dr hab. Jarosław Burczyk przedstawił wykład pt. "Podstawy genetyki".

.

czytaj całość…

Siódme spotkanie w ramach VI edycji "Bliskich Spotkań z Biologią"

17 lutego 2017
czytaj całość

W dniu 15.02.2017 r. o godzinie 16.00 w auli mieszczącej się na I piętrze Biblioteki Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Karola Szymanowskiego 3, odbyło się siódme spotkanie w ramach VI edycji "Bliskich Spotkań z Biologią". Pan prof. dr hab. Sławomir Kaczmarek przedstawił wykład pt. "Współczesne zagadnienia z zoologii bezkręgowców - akarologia praktyczna i eksperymentalna".

czytaj całość…

Kolejny wykład w ramach VI edycji "Bliskich Spotkań z Biologią"

01 lutego 2017
czytaj całość

W dniu 25.01.2017 r. o godzinie 16.00 w auli mieszczącej się na I piętrze Biblioteki Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Karola Szymanowskiego 3, odbył się kolejny wykład w ramach VI edycji "Bliskich Spotkań z Biologią". Pani dr Małgorzata Śliwińska przedstawiła prezentację pt.: „Biologia komórki", której treści dotyczyły struktury błon biologicznych i wzrostu zmienności komórek.

czytaj całość…

Piąte spotkanie w ramach VI edycji "Bliskich Spotkań z Biologią"

23 stycznia 2017

W dniu 18.01.2017 r. o godzinie 16.00 w sali pamięci na I piętrze Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ul. Karola Szymanowskiego 3, odbyło się piąte  spotkanie w ramach VI edycji "Bliskich Spotkań z Biologią". Pani dr hab. Joanna Moraczewska, prof. nadzw. UKW przedstawiła wykład  pt. „Metabolizm, cz.2".

czytaj całość…

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
Instytut Biologii Eksperymentalnej
Al. Powstańców Wielkopolskich 10, 85-090 Bydgoszcz
tel. 52 376 79 12